Bądź spokojny pożyczając auto dziecku.

fb_grudzien_gja5

„Mamo, pożyczam samochód!” Tupot nóg, trzaśnięcie drzwiami, dźwięk zapalanego silnika. Jeśli pociecha ma prawo jazdy, jest pełnoletnia i ma poukładane w głowie, możemy machnąć ręką. Ale co wtedy, kiedy piętnastoletnie dziecko bez naszej wiedzy i zgody „pożyczy” sobie samochód, a zamiast rozumu użyje zbyt ciężkiej nogi, powodując wypadek lub kolizję? Niestety, zdarza się i tak, że to my sami w zupełnej beztrosce sadzamy pociechę za kierownicą…

Przypomniała mi się historia ośmioletniego chłopca, który prowadził samochód za nietrzeźwego ojca…

Co wówczas sobie myślę? Brak odpowiedzialności? Skrajna głupota? Szkoda słów… Tak, trudno to nawet skomentować. Tym razem nikt nie zginął. Trzeba jednak wiedzieć, czym może skutkować pożyczanie samochodu przez dzieci, nie mówiąc już o sadzaniu nieletnich za kierownicą, gdy my sami nie możemy prowadzić. Za narażanie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia grozi odpowiedzialność karna i więzienie.

Statystycznie, jedna rodzina dysponuje jednym samochodem, który zarejestrowany jest na jedną osobę – matkę lub ojca (rzadziej na oboje rodziców). Jeśli rodzice mają wspólność majątkową, oboje są współwłaścicielami samochodu „domowego” i oboje są także osobami uprawnionymi do korzystania z pojazdu. Często jest tak, że jedno z rodziców jeździ samochodem służbowym, drugie ma do dyspozycji samochód „domowy” — mały miejski model, który wciśnie się w każdą dziurę na zapchanym parkingu pod supermarketem czy na osiedlowym parkingu pod szkołą/przedszkolem.

Bywa i tak, że z „domowego” samochodu korzystają dzieci. Pełnoletnie, posiadające prawo jazdy także mają status osoby uprawnionej do korzystania z pojazdu.

I nieuprawnione…

A jaki status przysługuje dzieciom, które z racji wieku nie mają prawa jazdy ani zgody rodziców na zasiadanie za kierownicą? Wyłącznie status burzycieli domowego i społecznego ładu.

Za niecne czyny dzieci odpowiadają rodzice. Taki los…

Kodeks Wykroczeń stanowi, że dopuszczenie osoby nie posiadającej uprawnień do kierowania pojazdem jest karalne. Jeżeli więc rodzic zostawi np. kluczyki od samochodu w zasięgu ręki dziecka, a ono uruchomi samochód i spowoduje kolizję, to rodzic oprócz odpowiedzialności cywilnej poniesie odpowiedzialność karną. Żeby było ciekawiej, osoba, która nie ukończyła 13. roku życia, nie ma zdolności do czynności prawnych i nie można pociągnąć jej do odpowiedzialności cywilnej za jej czyny. Kto nadstawi więc głowę? Oczywiście rodzic.

Dziecko, które ukończyło 13 lat odpowiada już za szkody powstałe w wyniku prowadzenia pojazdu. W pewnych sytuacjach wraz z dzieckiem odpowiedzialność ponoszą również rodzice. Kiedy? No właśnie wtedy, kiedy wypadek spowodowany został przez dziecko powyżej 13 lat, w wyniku kierowania pojazdem mechanicznym bez wymaganych uprawnień.

 Dajemy radę!

Piętnastoletni syn/córka nie ma prawa siadać za kierownicą samochodu osobowego, a my — rodzice mamy uczynić wszystko, żeby nie stworzyć okazji mogącej sprawić, że kluczyki od samochodu wpadną w niepowołane ręce.

Dodatkowo dobrą praktyką jest posiadanie, zamontowanego w samochodzie nadajnika GPS . Rodzic,  zawsze otrzyma informację, czy i kiedy pojazd się przemieścił. Jeśli pociecha pożyczy już auto bez niczyjej zgody, wówczas SMSem poznamy trasy jakie przejechał oraz poznamy aktualną lokalizację samochodu.

 Jednym z najpopularniejszych nadajników GPS  oraz usług monitorujących występujących na rynku jest Gdzie Jest Auto. Z usługi można korzystać za jedyne 4,92 zł/ tyg. Jako, że nie podpisuje się abonamentu na posiadanie aplikacji, to w każdej chwili możesz zrezygnować z korzystania usługi.
2
———————————————————————————————–
Masz dodatkowe pytania, napisz do Nas, chętnie na nie odpowiemy: pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE


BĄDŹMY BLIŻEJ


POBIERZ APLIKACJĘ


鶴橋ブランドコピー スーパーコピー ブランドコピー コピーブランド ロレックス スーパーコピー ロレックス コピー モンクレール スーパーコピー モンクレール コピー モンクレール ダウン コピー シュプリーム スーパーコピー シュプリーム コピー ウブロ スーパーコピー ウブロ コピー ルイヴィトン スーパーコピー ルイヴィトン コピー ブランドiphoneケースコピー グッチ スーパーコピー